Chtějí psát, místo toho se učí o knihtisku. Ostrava slibuje změnu ve výuce žurnalistiky, říká garant nového oboru Miroslav Vlček

Studenti z Moravskoslezského kraje se zájmem o žurnalistiku už nebudou muset jezdit studovat do jiných krajů. Od září 2026 budou moct získat bakalářský diplom z novinařiny i v Ostravě. Mediálnímu odborníkovi Miroslavu Vlčkovi se podařilo obor akreditovat na Katedře sociologie Ostravské univerzity.

Share
Chtějí psát, místo toho se učí o knihtisku. Ostrava slibuje změnu ve výuce žurnalistiky, říká garant nového oboru Miroslav Vlček
Miroslav Vlček, foto: Okraj.cz

Chtějí psát, místo toho se učí o knihtisku. Ostrava slibuje změnu ve výuce žurnalistiky, říká garant nového oboru Miroslav Vlček

Je v Česku potřeba další univerzity, kde je možné studovat žurnalistiku? V čem se nově akreditovaný obor na Ostravské univerzitě bude lišit od těch v Brně, Olomouci a Praze? A pomůže to místní regionální žurnalistice? Na vše dostanete odpověď v další epizodě Okrajového podcastu.

V Česku je několik kateder žurnalistiky. Obor není nový ani v rámci Ostravy. Kdysi tady bylo možné studovat ekonomickou žurnalistiku. Proč náš region ten program potřebuje?

Ne všichni si můžou dovolit studovat v Brně, v Olomouci nebo v Praze. To je podle mě asi nejdůležitější a Ostravská univerzita působí jako regionální univerzita. Já studoval v Brně, a původně jsem ze Slovenska, takže mám zkušenost se studentským městem, kde člověk žije naplno a tráví tam většinu času. Tady mě studující častokrát prosí, jestli by mohli vyrazit o pět minut dříve z přednášky, protože jim jede vlak do Havířova, nebo Třince. Mojí nejsilnější motivací bylo přinést ten studijní program k lidem, kteří si to nemohou jinde dovolit.

Druhá motivace je praktická. Máme tady studio České televize a Českého rozhlasu, máme tady další média, ale od šéfredaktorů a šéfredaktorek slyším, že nemají kde brát lidi. Když jdou lidi studovat do Brna nebo do Prahy, často tam zůstanou a nevrací se zpět. Nebo se vrátí po deseti letech, založí tady rodinu, ale už to nejsou junioři, kteří regionu chybí.

Read more

Kraj chce malý velký reaktor a čelí nařčení z porušení práva občana

Kraj chce malý velký reaktor a čelí nařčení z porušení práva občana

Zastupitelé Moravskoslezského kraje se letos na Krajském úřadě v Ostravě sešli již podruhé a opět v klidném duchu. Hejtman Josef Bělica (ANO) dokonce dával zastupitelům znatelný prostor pro připomínky a až na jednu výjimku zástupci vládní koalice odpovídali na dotazy. Opačnou zkušenost přitom opoziční zastupitelé nejvíce kritizovali v předchozím roce.

lock-1 By Vojtěch Herman
Hlučín řeší městské byty, změny na školách a novou Štěrkovnu

Hlučín řeší městské byty, změny na školách a novou Štěrkovnu

Blíží se komunální volby a na předposledním jednání hlučínského zastupitelstva již byla znát předvolební atmosféra. Z opozičních lavic v místním kulturáku zaznívaly výrazy o „podvodech na voliče“ či narážky na to, že si koaliční politici chtějí za každou cenu udržet „koryta“ na úkor slušné politické debaty. Koalice zase vystupování svých

lock-1 By Natálie Nevřelová