Manifest naší redakce

Manifest naší redakce
Foto: Tomáš Škoda / Za focení v národní kulturní památce Důl Michal děkujeme Vojtěchu Poláškovi

Jsme patrioti. Máme k Moravskoslezskému kraji upřímný vztah bez předsudků. 

Jsme zároveň novináři. Nemůžeme zakrývat nedostatky a problémy regionu. 

Jsme přesvědčeni, že náš kraj má šanci úspěšně čelit výzvám tak, aby z toho měli prospěch místní občané, a že umí naplnit jejich potřeby, aby nemuseli odcházet jinam. Chceme k tomu přispět svým dílem.

Zakládáme proto publicistickou redakci Okraj. 

„Hodláme Moravskoslezský kraj dostat z okraje mediálního zájmu a jeho občanům nabídnout spolehlivý zdroj informací.“

Máme letitou zkušenost s žurnalistickým řemeslem, odhodlání, jsme nezávislí a veřejnosti nabídneme kvalitní a důvěryhodné informace z regionu. Ručíme za to svými jmény.

Nechceme dělat každodenní zpravodajství. Naše texty půjdou do hloubky a budou zasazeny do kontextu doby i prostředí. 

Budeme se věnovat politice, ekonomice, průmyslu, životnímu prostředí, menšinám, sociálním problémům, mediální sféře, lokální historii a nevyslyšeným lidským příběhům. 

Dáme kraji kvalitní žurnalistiku založenou na přísných etických standardech.

Věříme, že je nutné seznámit zbytek České republiky s opomíjeným a stereotypizovaným regionem. 

Náš region se totiž ocitl na mapě informační pouště. A přesto, že zde funguje několik lokálních redakcí, schází tady především investigativní a hloubková analytická žurnalistika. 

Vidíme za tím několik důvodů: regionální média jsou podfinancovaná, jejich vztahy s velkými byznysovými hráči i místními politiky se změnily a odchýlily se od toho, co by měla žurnalistika dělat v první řadě - hlídat mocné a poukazovat na nespravedlnost. Jsme přesvědčeni, že bez kvalitní a kritické regionální žurnalistiky nemohou správně fungovat demokratické principy na úrovních kraje, měst a obcí. Právě nezávislá lokální média, která se zaobírají problémy občanů tohoto regionu, mohou tyto potíže nasvítit až do hlavního města a dopomoct k jejich řešení. Věříme, že bez dlouhodobé zkušenosti s místem a bez znalosti jeho minulosti, nelze tuto úlohu uspokojivě naplnit. 

Hodláme proto Moravskoslezský kraj dostat z okraje mediálního zájmu a jeho občanům nabídnout spolehlivý zdroj informací - Okraj.cz.