Říkejte nám Okraj

Říkejte nám Okraj
Foto: Tomáš Škoda

Jsme patrioti. Máme k Moravskoslezskému kraji upřímný vztah bez předsudků. Jsme zároveň novináři. Nemůžeme zakrývat nedostatky a problémy regionu, ale informovat veřejnost bez zbytečných marketingových frází.

Spouštíme nový regionální publicistický web Okraj.cz. Budeme přinášet nezávislé, kvalitní a důvěryhodné informace z Moravskoslezského kraje. Formou delších a nepravidelných článků se budeme věnovat palčivým nedostatkům a problémům, ale také specifickým potřebám místních, jejichž hlas chceme nechat zaznít skrze náš obsah.

Z našich průzkumů vychází, že lidi nejvíce zajímá bydlení, pracovní příležitosti a životní prostředí, proto bychom rádi úvodní texty věnovali právě těmto tématům a vyšli tak našim čtenářům vstříc. 

Jsme tým tří novinářů, kteří se po letech v celostátních médiích rozhodli vrátit do své domoviny. Společně jsme redakci založili, společně také ručíme za pravdivost, objektivitu a nestrannost. Jakékoliv právní problémy řešíme jako rovnoprávní a stejnou měrou odpovědní zakladatelé Okraje.

Pojďte si o nás něco přečíst:

Klára Filipová

klara.filipova@okraj.cz

Slibovala si, že se vrátí zpátky domů, do Ostravy, už když odcházela na vysokou školu do Brna. Trvalo to deset let, ale teď je konečně zpět.

Přináší si zkušenosti z několika redakcí České televize, včetně Reportérů ČT, a zejména z datové redakce Českého rozhlasu, kde působí poslední dva roky. Téhle práce se nevzdává, ale zároveň už cítí, že je na čase začít vracet kvalitní žurnalistiku rodnému kraji.

Nejčastěji ji potkáte v kavárně, kde se mračí do monitoru svého počítače, nebo na kole, když jede na nějakou schůzku. Doufá, že se redakci bude dařit otevírat témata, která spolu s místními považují za důležitá.

Klára Filipová pracovala osm let v České televizi, z toho tři roky v redakci Reportérů ČT jako rešeršistka a juniorní redaktorka (např. pokrývání dění na začátku války na Ukrajině, volebních kampaní, amerických voleb, apod.). Poslední dva roky píše pro iRozhlas.cz, konkrétně pro datovou redakci.

Simona Janíková

simona.janikova@okraj.cz

Vystudovala Ekonomickou žurnalistiku na VŠB - TUO a pokračovala magisterským studiem žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Už při studiu v Ostravě pracovala pro regionální televizi na Hlučínsku.

Od roku 2014 pracovala ve vydavatelství Economia, nejdříve na webu Hospodářských novin jako editorka a od roku 2016 jako redaktorka HN v byznysové redakci a pro magazín Podnikání.

Postupně se profilovala jako autorka textů o malém a středním podnikání a zajímavých lidských a manažerských příběhů. Od května 2020 pokrývala dění v Moravskoslezském kraji, kde rozšířila svůj záběr také na komunální politiku, průmysl či životní prostředí.

V roce 2022 vydala s kolegy seriál o znečištění ovzduší “Co dýchá Česko”, ve kterém se zabývala špinavým vzduchem v kraji. Na konci roku 2022 odešla na mateřskou dovolenou.

Bylo jí jasné, že návrat do denního zpravodajství v době, kdy má malé dítě, nebude ideální. Zároveň chtěla zůstat v regionu, kde však neviděla prostor, jak uplatnit své zkušenosti. Proto se rozhodla založit vlastní regionální redakci s týmem šikovných lidí, kteří mají stejné hodnoty a chtějí se podílet na zlepšení podmínek pro život v našem kraji.

Jan Žabka

jan.zabka@okraj.cz

Jeho cílem bylo založit regionální redakci v Ostravě už od studií žurnalistiky. Než se k tomu však naskytla vhodná příležitost, sbíral zkušenosti v nezávislé redakci HlídacíPes.org.

Věnoval se především problematice manipulací v digitálním světě a jejich dopadu na společnost. Na stejné téma uspořádal desítky workshopů pro studenty a seniory po celém Česku. Věnoval se tvorbě vzdělávacích videí na platformě TikTok a byl za to nominovaný na Novinářskou cenu za inovativní online žurnalistiku v roce 2022.

Na začátku své kariéry psal také pro zpravodajský web Aktuálně.cz a vedl studentský časopis Houpací Osel, kde spolupracoval s mezinárodním investigativním týmem Bellingcat.

Po letech se vrací do své domoviny věnovat se tomu, co mu dává největší profesní smysl: přinášet nezávislé, kvalitní a důvěryhodné informace o místě, které je na okraji celostátního mediálního zájmu spolu se dvěma skvělými novinářkami.