Ostrava prodá projekt parkovacího domu, zájem má podnikatel spojený s heřmanickou haldou

Klidný průběh středečního zastupitelstva rozbila ostrá debata o prodeji pozemku v centru města, kde má stát parkovací dům. Opozice kritizovala také zpoždění staveb sportovišť či investice pro obvody. Blíží se volby, reporty ze zastupitelstev proto nyní zpřístupňujeme i v předplatném Základ.

Share
Ostrava prodá projekt parkovacího domu, zájem má podnikatel spojený s heřmanickou haldou
Vizualizace parkovacího domu za Katedrálou Božského Spasitele v centru Ostravy. Zdroj: Magistrát města Ostravy

Poslední zasedání ostravských zastupitelů před letními měsíci slibovalo klidný průběh. Přestože debaty o Nových Bazalech a investicích města přinesly názorové střety, po většinu jednání mezi koalicí a opozicí panovala shoda. Zlom nastal ve chvíli, kdy přišel na řadu bod týkající se pozemku v centru Ostravy za Katedrálou Božského Spasitele. Tam by měl vyrůst nový parkovací dům, o jehož stavbě hovoří vedení města už sedmým rokem. 

Náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak) navrhl prodat parcelu i projekt. A zmínil už i vážného zájemce - je jím podnikatel, který vlastní pozemky pod heřmanickou haldou. Záměr však narazil na odpor velké části opozice. Následná debata se natolik protáhla, že zastupitelé opouštěli magistrát až po sedmi hodinách jednání.

Krátce:

  • Během dotazů občanů vystoupila majitelka antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová a upozornila na plánované kácení lipové aleje v Komenského sadech. Podle ní obvod Moravská Ostrava a Přívoz chystá zásah bez vědomí městských architektů. „Záměr nebyl vůbec projednán s Městským ateliérem prostorového plánování a architektury (MAPPA). Koncepce zeleně přitom říká, že se mají stromy prioritně zachovávat pomocí ořezů nebo vazeb,“ řekla Rozehnalová. Starosta obvodu a městský zastupitel Petr Veselka (ANO) reagoval tím, že jde o plány v rané fázi, nepůjde o plošné kácení a rozhodnutí pravděpodobně padne až po říjnových volbách. Reakce od města ale obvod nemine. Podle náměstka primátora Aleše Boháče (Starostové pro Ostravu) magistrát projekt sice ještě nedostal k posouzení, kvůli ochraně území se však do věci jednoznačně vloží. Opoziční zastupitelka Kateřina Šebestová (nestranice), upozornila, že od roku 2015 bylo v parku pokáceno 145 stromů, zatímco nově vysazeno jich bylo pouhých 36. 

A teď víc do hloubky:

Investice města spolkly obvody? 

Jednání odstartovalo schválením loňského hospodaření města. To skončilo v přebytku více než dvou miliard korun, celková finanční rezerva Ostravy tak aktuálně dosahuje téměř 17 miliard korun. Vedení města se při prezentaci výsledků opřelo o závěry externího auditu, který financování radnice hodnotil pozitivně. 

Někteří opoziční zastupitelé ale nadšení nesdíleli a zpochybnili to, jak koalice nakládá s penězi na investice. Tomáš Macura (nestraník) se náměstka Rigera ptal, proč klesá objem investic, které zajišťuje investiční odbor. Podle Macury jde na investice o třetinu méně peněz než v roce 2023, což je údajně podobný propad, jako za covidu.

Riger pokles vysvětloval tím, že město převedlo investice na městské společnosti a především na jednotlivé obvody. „Ať už jde o rok 2025 nebo 2024, tam přešlo na obvody rekordní množství investičních peněz, které si investiční akce zajišťují samy,“ řekl s tím, že skutečným problémem je spíše nárůst běžných výdajů, které rozpočet zatěžují. 

Na to Macura reagoval zvýšeným hlasem. „Jediným důvodem, proč město nemá peníze na strategické investice, jsou přepálené výdaje na městské obvody. Všichni v sále to vědí. To je politika vás, současné koalice. Nové vedení města nebude mít jinou možnost, než tento penězovod utlumit,“ myslí si Macura. Současná koalice podle exprimátora navýšila výdaje pro obvody o stovky milionů korun, což podle něj vedlo k tomu, že objem peněz na investice města meziročně poklesl. 

Read more