Okrajové novinky a zpoplatnění obsahu

Dobrý den a ahoj,
půlka roku je za námi a jsme blíž roku 2050 než 2000. Docela divoké, co? Neméně divoké bylo i poslední dění v Okraji. Pojďme na to. V závěru si povíme také něco o novince, kterou chystáme, a to je zpoplatnění části obsahu.
Chlubíme se
🎉Tramtadadá. Okraj má první cenu! V půlce května získal Honza prestižní Novinářskou cenu od Nadace Open Society Fund za svou reportáž o stárnutí na Bruntálsku. Vyhrál v kategorii regionální žurnalistika (of course) s textem z naší série o mikroregionech. Tu podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Porota ocenila „precizní zmapování kvality života seniorů v regionu s nejvyšším podílem stárnoucí populace“. „Naše práce ukazuje, že zdánlivě obyčejný návrat domů a snaha mu porozumět, může mít velký význam. Mám radost, že to vnímá i porota a lidé, kteří nás podporují,“ komentuje Honza.
Simča a Klára se těší spolu s ním – budeme pokračovat v naší práci, abychom vám dál přinášeli žurnalistiku hodnou ocenění.
Co bylo?
Každý měsíc jsme pokryli aspoň jedno zastupitelstvo. Ne každý má čas sledovat, co se děje na zastupitelstvu. Takže tam jdeme my – sedíme na balkonech jednacích sálů, posloucháme hádky politiků, dohledáváme souvislosti a ještě v ten samý den to všechno sepíšeme. Ať už v kavárně, na pískovišti nebo u nočníku. Vám to přijde do e-mailu. A zadarmo. Zatím.
Omama a žurnalistika zaměřená na řešení. Unikátní služba s názvem Omama pomáhá romským rodinám z vyloučených lokalit s rozvojem dětí i přerušením kruhu chudoby. Program má na drobátka velmi dobrý vliv, jak dokázala i studie vědců z Oxfordské univerzity. Na příběhu omamy Eriky Honza uplatnil pravidla takzvané „solutions journalism“, novinařiny zaměřené na řešení. Ta vedle popisu problému přináší také možná a funkční řešení, včetně nedostatků, které mohou mít. Právě text o programu Omama sloužil jako inspirativní příklad při školení tohoto formátu pro evropské novináře v italské Perugii. Text vznikl díky podpoře organizace Transitions.
Problémy Heimstadenu řeší lidé v Evropě i u nás. Společně s redakcí Page Not Found pracujeme na sérii textů o bydlení. Klára se zabývala bytovou politikou švédské společnosti Heimstaden, která u nás koupila bývalé byty OKD a v dalších evropských zemích vlastní celkem 160 tisíc bytů. Jak se nájemníci postavili firmě v Nizozemsku? A proč podnik ve Švédsku čelí korupční kauze? Dozvíte se zde. Text podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Narovnáváme ostravský obraz. Díky podpoře čtenářů a čtenářek v naší crowdfundingové kampani Narovnejme obraz Ostravy jsme rozjeli sérii podcastů. Snažíme se bořit otravné stereotypy o našem městě.
🎙 Mluvili jsme třeba s Honzou Petrusem, který popsal městskou gastroscénu i fanouškovství Baníku. (Spotify / Apple Podcasts)
🎙 O Ostravě jako o městě s výjimečnou strukturou hovořil ředitel MAPPY, architekt Ondřej Vysloužil. (Spotify / Apple Podcasts)
🎙 A ostrůvky městské divočiny, tedy haldy, přiblížil biolog Petr Pyszko z Ostravské univerzity. (Spotify / Apple Podcasts)
Kde jsme se potkali?


Co bude?
A teď k tomu nejdůležitějšímu. Pokud jste newsletter četli podrobně, víte, že některé naše texty vznikají díky podpoře různých organizací nebo díky vašemu finančnímu příspěvku. Vše ostatní připravujeme zadarmo.
Pokud máme tuhle práci dělat kvalitně a dál, potřebujeme za ni dostat zaplaceno.
Rozhodli jsme se proto část obsahu zpoplatnit. Texty a podcasty mimo grantovou podporu budou dostupné pouze předplatitelům. Svým příspěvkem podpoříte nejen konkrétní obsah, ale i existenci redakce jako takové.
Předplatné začíná na 150 korunách měsíčně, což je cena dvou káv. Přispět ale můžete i 300 nebo 500. Je to na vás – a my děkujeme každému z vás.
Děkujeme zároveň vám všem, kteří nás už teď podporujete pravidelně i nepravidelně, ať už na náš transparentní účet nebo skrze platformu Darujme. Je to pro nás významná pomoc a vážíme si toho.
Váš Okraj
Simča, Klára a Honza