Moravskoslezskému kraji chybí kritická žurnalistika. Vzniká redakce Okraj

Moravskoslezskému kraji chybí kritická žurnalistika. Vzniká redakce Okraj
Foto: Tomáš Škoda / Za focení v národní kulturní památce Důl Michal děkujeme Vojtěchu Poláškovi

V Ostravě 7. února 2024 - Na mapě regionální žurnalistiky v Česku se objevila nová tečka - v Moravskoslezském kraji vznikl web Okraj.cz. Zaměří se na publicistiku a pátrací žurnalistiku. Projekt založili tři novináři, kteří se do rodné Ostravy vrátili po letech strávených v celostátních médiích v Praze. Společně chtějí přispět ke zkvalitnění místní mediální scény.

„Rádi bychom v regionu využili zkušenosti, které jsme získali v předchozích letech na celostátní úrovni. Při sledování zdejších médií jsme zjistili, že nám v kraji chybí kritická žurnalistika, která jde do hloubky různých místních problémů, ať jde o sociální témata či životní prostředí. Tuto díru na trhu bychom rádi zaplnili,“ říká Jan Žabka, který web založil s novinářkami Klárou Filipovou a Simonou Janíkovou. Tým vede redakci společně, nemá šéfredaktora ani šéfredaktorku.

Na Okraji čtenáři nenajdou denní zpravodajství, ale kontextové analýzy, reportáže a rozhovory ve formě long readů. „Kvalitní žurnalistika vyžaduje čas, proto bude náš obsah vycházet nepravidelně,“ vysvětluje Klára Filipová. Redaktoři plánují zmapovat život v celém kraji a hodlají dát hlas také lidem, kteří jsou na okraji mediálního zájmu, jako jsou senioři nebo Romové. Okraj bude pořádat i workshopy zaměřené na mediální vzdělávání či debaty. Cílem je být v užším kontaktu se čtenáři a přiblížit jim nejen jednotlivá témata, ale i pozadí novinářské profese.

Redakce bude zpočátku financovaná především z grantů. Na webu nebude inzerce, čímž si novináři chtějí pojistit svou nezávislost. Texty budou ke čtení zdarma, redakce si ale nechává otevřenou možnost zavedení různých forem platby za obsah. 

Na rozjezd redakce získala grant od bruselské organizace Journalismfund v rámci projektu Local Media for Democracy. „Máme z toho velkou radost, protože na grant v rámci této výzvy dosáhlo jen 25 médií a týmů novinářů z celkem 127 přihlášených z celé Evropy,“ popisuje Simona Janíková. Krom toho jejich projekt na pokrývání mikroregionů podpořil český Nadační fond nezávislé žurnalistiky. „Plánujeme oslovit i filantropy a také místní, kteří nám budou moci přispět na transparentní účet nebo v budoucnu v rámci crowdfundingové kampaně,“ dodává Janíková.

Read more