Z Frýdku-Místku do celého Česka díky covidu. Teď alternativní KTV propaguje komunisty
Alternativní televize KTV z Frýdku-Místku si získala příznivce po celém Česku. Redakce Okraj je oslovila s dotazy, jak si projekt aktivisty Ivana Smetany získal jejich důvěru. KTV se "proslavila" díky protestům proti koronaviru, teď sází na podporu antisystémových hnutí.
„Čeho bych chtěl natáčením dosáhnout? Aby lidé měli informace i z druhé strany. Snažím se být nestranný, dám prostor každému,“ říká Ivan Smetana provozovatel alternativního média z Frýdku-Místku.
Z alternativních médií čerpá informace devět procent Čechů. Ve svém letošním výzkumu to zjistil projekt Atlas Čechů agentury Behavio. Jde přibližně o šest set tisíc dospělých obyvatel země, kteří alespoň občas používají internet. A necelých sedmdesát tisíc z nich žije v Moravskoslezském kraji.
Nejde o jednolitou skupinu lidí. Liší se jak socioekonomickým zázemím, tak podle výzkumu Českého rozhlasu Společnost nedůvěry i důvody, proč takzvaným alternativním zpravodajským serverům důvěřují.
Co jsou alternativní média a na koho cílí?
Podle oxfordského slovníku jde o noviny, časopisy, rozhlasové stanice či online platformy, které nejsou ve vlastnictví korporací a šíří politická sdělení nedostatečně zastoupená v „mainstreamových médiích“. Pro alternativní média je typická snaha pokrýt to, co považují za selhání hlavního proudu, ale také angažovanější přístup či rezignace na principy, jako je objektivita a vyváženost. „V důsledku toho může alternativní žurnalistika pracovat s jiným smyslem pro zpravodajské hodnoty, pokrývat různé příběhy a nabízet alternativní analýzy; poskytovat přístup k různým skupinám zpravodajských aktérů a zdrojů a klást je do popředí,“ píše se ve studii Alternativní žurnalistika. Podle ní některá alternativní média využívají participativnější přístup, který může stírat rozdíly mezi novinářem, zdrojem a publikem.
Ne všichni příjemci alternativních informací jsou „proruští“ nebo musí důvěřovat silným konspiračním teoriím. Takových lidí je v české společnosti podle loňského výzkumu Společnost nedůvěry Českého rozhlasu „jen“ asi šest procent. Větší počet lidí, celkem zhruba dvacet dva procent, důvěřuje jen omezenému počtu manipulativních informací, ale nedůvěřuje systému a některým institucím. Tuto skupinu lze ještě rozdělit podle toho, zda se obávají migrace z cizích kultur či vyčítají státu a médiím údajné zamlčování původu pandemie nebo negativních dopadů očkování.
Tyto mediální projekty začaly nabírat na síle, když svět zasáhla pandemie koronaviru. Odmítaly očkování proti nemoci Covid-19, kritizovaly vládní opatření či pandemii zcela zpochybňovaly.
Mezi nimi byla i “Kauzy TV” neboli KTV Ivana Smetany, která vznikla v roce 2020. Projekt zaměřený na lokální kauzy v kraji se postupně stal jedním z nejvlivnějších alternativních projektů v Česku. Na svou činnost vybíral od fanoušků statisíce korun, zatímco Smetana sám čelil exekucím.
Nemlží a nelžou
I když byl Smetanův projekt kritizován za šíření dezinformací, KTV má na sociálních sítích stále řadu aktivních fanoušků napříč Českem. Jen na Facebooku ho sleduje přes 150 tisíc lidí.
Mezi nimi je i paní Jana, řidička autobusu ze Středočeského kraje. KTV začala sledovat právě v období pandemie koronaviru. „Říkali pravdu o vakcínách a pouštěli se i do toho, jak se chovají učitelé a ředitelé na školách. Celou situaci uváděli na pravou míru,“ vysvětluje paní Jana, která je samoživitelka a stará se o syna s hendikepem.
KTV podle ní „nemlží, nelže, nevytrhává věci z kontextu a prostě událost popíše tak, jak se stala“.
Sleduje i jiná média, v nich ale novináři údajně většinou lžou, zkreslují a mlží. Zmiňuje Seznam Zprávy, Forum24 a Českou televizi, příklady konkrétních lží ale neuvádí.
„Veřejnoprávní média chtějí zvýšit poplatky, tak ať je zvýší, ale ať informují pravdivě a dávají více prostoru i opozici. Člověk za to pak i rád zaplatí, protože bude mít spravedlivé zpravodajství. Ale poslouchat lži a ještě za ně platit, nejsem blázen,“ říká paní Jana naštvaně do telefonu.
Na otázku, co by mohla tradiční média udělat jinak, aby si získala její důvěru, odpovídá stručně: „Psát syrovou pravdu.”
Smetanova KTV to podle ní dělá a je čím dál lepší. „Umějí to, co říkají, ozdrojovat. Dokáží si sehnat informace a mají důvěryhodné zdroje, ne jedna paní povídala druhé paní na vandru. Říkají lidem pravdu, i když půjdou k soudu,“ říká žena, která volí hnutí PRO Jindřicha Rajchla.
Podobně vnímá i práci projektu Raptor TV. Ten organizace Prague Security Studies Institute (PSSI), která se zabývá mapování manipulací a alternativních médií, označuje za proruský a protivládní s tím, že jeho majitel spolupracoval s ruskou armádní televizní stanicí Zvezda.
Kdyby to paní Janě umožňovala finanční situace, ráda by podle svých slov přispěla Ivanu Smetanovi na provoz KTV. Dluhy, které Smetana má, nevnímá jako překážku: „Mě zajímá, co mi řekne jako reportér. Taky mám své problémy, ale netahám to do práce. Snažím se lidem dát práci ve vzorné kvalitě. Jeho osobní život je jeho problém.“
Vyzobávání informací
Narozdíl od paní Jany, pana Eduarda z Budišova nad Budišovkou osoba Ivana Smetany odradila od většího sledování KTV.
„Načetl jsem si o něm a udělal si obrázek, který nemám problém pojmenovat. Jak s některými věcmi souhlasím, že to je super bomba, tak na druhé straně tam jsou prvky malé agresivity, malé pomstychtivosti a hodně osobních zájmů,“ komentuje Smetanovu práci.
„Je v insolvenci, říká, že byl bílý kůň a bydlí na radnici (podle informací z veřejného rejstříku bydlí Ivan Smetana na frýdecko-místecké radnici, pozn. red.). Pro mě to není vzor, kterého bych musel poslouchat a věřit mu na sto procent,“ dodává pan Eduard.
Ten je přitom aktivním podporovatelem KTV na Facebooku. Vysloužil si tam dokonce štítek „přední fanoušek“, což znamená, že reaguje na obsah KTV častěji než ostatní.
Alternativní televize je podle něj populární proto, že se dnes lidé nikde nedovolají pravdy. „Tak se chytají čehokoli, nemají zastání v ničem a u nikoho,“ myslí si pan Eduard, který na rozhovor do Ostravy přijel i s manželkou.
Sám se za předního fanouška KTV nepovažuje, jde pro něj o další zdroj informací v různorodé mediální paletě. Mezi nimi jsou i ta veřejnoprávní, která však hodnotí převážně negativně.
„Veřejnoprávní zpravodajství by mělo být nestranné, nalevo i napravo. Skutečnost ale taková dnes není. Ukrajina, Fiala, protirusko a Evropská unie,“ to je podle něj současný obraz České televize.
Důvěra ve veřejnoprávní média
Přestože obecná důvěra Čechů v média je podle mezinárodního mediálního průzkumu Digital News Report 2024 od Reuters Institute na nízkých 31 procentech, největší důvěře se navzdory mnohdy hlasité kritice těší právě ta veřejnoprávní. Českému rozhlasu věří 62 procent lidí a České televizi o tři procentní body méně. Co se týče nedůvěry, Českému rozhlasu nedůvěřuje 17 procent lidí a České televize 24 procent.
Podle průzkumu Kantaru o vnímání veřejné služby navíc ČT označilo 67 procent dotazovaných veřejnoprávní televizi za důvěryhodnou a 63 procent tvrdí, že informace předkládané ČT jsou objektivní a vyvážené.
Rešerši informací si pan Eduard s manželkou dělají i u internetových projektů, jako KTV, zmíněný Raptor TV, ale i další alternativní média, včetně Protiproudu.
Ten vlastní Petr Hájek, bývalý mluvčí Václava Klause. Podle PSSI jde o „proruský a protidemokratický web a podnikání jeho majitele bylo dotováno firmou napojenou na ruskou banku Ural, která je kvůli blízkosti k Putinovu režimu na sankčních seznamech několika západních zemí.“
„Poslechneme si i extrémy. Jedni chtějí válku s Ukrajinou, druzí na druhé straně. Nerozhodujeme, kdo má pravdu,“ vysvětluje svůj postoj pan Eduard. KTV podle něj není nestranné médium, což ale nevidí jako takový problém.
Ten vidí v tom, že se média a lidé obecně neposlouchají. „Každý si myslí, že ta jeho pravda je správná. Oni nejdou poslouchat nepřítele, oni už ví, že je špatný a stojí to za nic,“ říká. „My říkáme, to je asi špatně, to asi dobře, ale poslechneme si všechny,“ uzavírá.
Ukazujeme, co v ČT není
„Dělej to, co je správné, a zastav ty, kteří to nedělají.“ S tímto mottem Ivan Smetana, havířovský rodák žijící ve Frýdku-Místku, v květnu roku 2020 začal s produkcí videí a příspěvků na Facebooku zaměřených na lokální politiku. Svůj kanál pojmenoval “Kauzy TV” neboli KTV a označil ho za „nejdůvěryhodnější zpravodajský web ve městě“.
„Začal jsem s Frýdkem-Místkem, když jsem ještě netušil, že bude nějaký covid, že nás nebudou pouštět přes hranice kvůli viru, který je teď navíc vyřazen z nebezpečných nemocí,“ říká Smetana.
Na pravou míru: „Covid vyřazen z nebezpečných nemocí.“
Ivan Smetana často při zmínkách o koronaviru zmiňuje, že bylo onemocnění vyřazeno ze seznamu nebezpečných nemocí. Jeho interpretace je však nepřesná. Vláda loni v dubnu vyřadila nemoc Covid-19 ze „seznamu nakažlivých nemocí“ a jako důvod uvedla, že oproti jaru 2020, kdy byl covid-19 na tento seznam zařazen, mají lékaři o této nemoci mnohem více poznatků a také možností, jak ji léčit nebo předcházet jejím závažným projevům. Nejde však o zpochybnění, že nemoc je nebezpečná. „Vracíme se do normálního stavu, kdy míru individuálního rizika u pacientů této stále vážné nemoci posoudí buď praktický lékař sám, nebo ve spolupráci s odborníky krajské hygieny,“ vysvětlil tehdy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09).
Po prvním půlroce fungování tak došlo k odklonu od lokální politiky směrem ke koronaviru. „Pochopil jsem, že je zbytečné bojovat se zkorumpovanými úředníky ve Frýdku-Místku nebo na Ostravsku. Musí se to vyřešit celorepublikově, v Praze utnout tu hlavu. Jinak to nepůjde,“ zdůvodňuje.
Jeho videa začala mít statisícový dosah, když podporoval protestní hnutí Chcípl Pes, které se v době nejtvrdších opatření proti šíření koronaviru zasazovalo za otevření hospod, restaurací nebo lyžařských středisek. Z jejich setkání natáčel živé přenosy. Svým dosahem v té době konkuroval i zajetým, tradičním zpravodajským médiím.
Ta podle něj dlouhodobě selhávají. „To, jak to vypadá v České republice, je výsledek toho, že se z České televize stala reklamní agentura. Neplní svou funkci. Proto jsme tady my, kteří jsme se rozhodli ukazovat věci, které v ČT nejsou,“ řekl v rozhovoru pro YouTube kanál Naše televize v prosinci 2023.
Živé přenosy jsou doménou KTV dodnes. Smetana přijde na demonstraci, veřejnou debatu, k soudu nebo na zasedání zastupitelstva, zapne kameru a nechá ji po celou dobu běžet. „KTV Live je amatérský audiovizuální zpravodajský a žurnalistický projekt,“ píše Smetana u svého projektu. Narozdíl od běžné žurnalistické a zpravodajské práce však při této práci mnohdy nedochází ke zpracování informací, ověřování a jejich zasazování do kontextu.
Co obnáší novinářská práce?
Podle Syndikátu novinářů je novinář člověk, který shromažďuje, analyzuje a šíří informace jako profesionál v tištěných nebo elektronických médiích a novinářské činnosti věnuje převážnou část své pracovní aktivity. Součástí novinářských procesů je kromě sběru informací, jejich ověřování a prezentace také dodržování redakčních pravidel, etických kodexů a zákonů. Novinářský obsah před zveřejněním prochází kontrolním mechanismem - faktickou a stylistickou kontrolou editora a šéfredaktora. Podle standardů etické žurnalistiky novinář u publikovaných informací uvede zdroj a pod finální produkt se podepíše. Důvěryhodné médium vedle důrazu na standardy novinářské práce také zveřejňuje informace o svém vlastnictví, redakci či financování.
Ivana Smetanu jsme požádali o rozhovor, ale odmítl. Neodpověděl ani na dotazy k jeho vnímání žurnalistiky zaslané e-mailem. V textu tedy vycházíme z jeho dřívějších rozhovorů a mediálních výstupů.
Propagace antisystémových stran
Názorovou a vyhraněnou rétorikou či šířením manipulací projekt KTV dlouhodobě láká pozornost organizací, které se zabývají mapováním dezinformací a manipulací v online prostoru.
Organizace PSSI označila KTV za „protivládní médium“. Iniciativa Nelež, která se zabývá inzercí na dezinformačních platformách, zase nedoporučuje inzerentům zveřejňovat na KTV svou reklamu.
Nejdříve se Smetana na KTV zabýval koronavirem, následně i válkou na Ukrajině. V jeho videích například zazníval proruský výklad konfliktu, že jde o speciální operaci na demilitarizaci a defašizaci Ukrajiny.
V říjnu 2021, když byl bývalý prezident Miloš Zeman odvezen do Ústřední vojenské nemocnice, nahrál na svůj kanál spekulativní video o tom, že je Zeman již možná po smrti. Důkazem měla být údajná modrá skvrna na jeho krku na jednom ze zveřejněných záběrů. Exprezident však po 48 dnech nemocnici opustil.
Při prezidentských volbách v roce 2023 šířil nepodložená tvrzení o údajně manipulativní kampani Petra Pavla. Potlesk, který tehdejší kandidát na prezidenta dostal na Masarykově náměstí v Ostravě, byl podle Smetany playback. A zpochybnil také, že Pavla podpořily v porubské hospodě Kurnik Šopa dvě stovky lidí, když má jen osmdesát míst k sezení.
Smetana šířil také „tradiční“ konspirační teorie o takzvaných chemtrails, kondenzačních stopách za letadly a zaměřil se i na boj proti mobilním sítím 5G.
„Smetana je neúnavným bojovníkem snad proti všem úřadům a institucím, jako jsou policie, soudy, obecní úřady, krajské úřady, banky, GIBS, nemocnice a tak dále. Ty podle něj ovládá organizovaný zločin a on to vše prohlédl a odhalil ve vysílání na facebooku,“ popsal Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost pro Seznam Zprávy.
Součástí kanálu byla po celou dobu také propagace antisystémových politiků a hnutí. Například před letošními krajskými volbami KTV sdílela videa a příspěvky hnutí PRO advokáta Jindřich Rajchla, České suverenity sociální demokracie, která používá zkratku ČSSD, či Svobodné. Na kanálu se ale objevují i příspěvky parlamentního opozičního hnutí SPD či některých politiků z hnutí ANO.
Největší prostor na KTV v posledních týdnech dostává europoslankyně Kateřina Konečná a koalice Stačilo!, kterou tvoří krajně levicové strany Komunistická strana Čech a Moravy, Spojení demokraté - sdružení nezávislých a Česká strana národně sociální.
Dluhy by měl splácet otec
Sám Ivan Smetana se považuje za naštvaného občana České republiky, který ztratil víru v systém a vysílá pravdu lidem.
Na produkci videí vydělává pomocí běžného a transparentního účtu, kam mu lidé mohou posílat peníze. Na transparentní účet od letošního srpna obdržel zhruba patnáct tisíc korun. V době pandemie koronaviru, kdy KTV dosahovalo nejvyšší sledovanosti, ale na účet chodily stovky tisíc korun.
V současnosti je Smetana kvůli svým dluhům v insolvenci. V rámci řízení se se svými pohledávkami přihlásilo celkem osm věřitelů s dluhy dosahující vyšší statisíce korun. Například Všeobecné zdravotní pojišťovně dluží téměř půl milionu korun.
Smetanovy dluhy podle dostupných dokumentů by měl splácet jeho otec prostřednictvím darovací smlouvy na deset tisíc korun měsíčně. Na spolek KTV Live, jehož je Smetana prezidentem, se ale insolvence nevztahuje.
Obětoval se této zemi
Před tím, než se vydal na dráhu občanského provozovatele alternativního média, Ivan Smetana přilákal pozornost médií již několikrát.
V roce 2012 se v rozhovoru pro Parlamentní listy označil za bílého koně v kauze lehkých topných olejů v devadesátých letech, při které stát přišel o miliardy korun.
„Ve 22 letech mi starší kamarádi nabídli ‚kšeft‘, kterým jsem si mohl vydělat slušné peníze. Viděl jsem svou šanci, jak se moci věnovat hudbě. Zůstal jsem však v pozici bílého koně, kterého chtěli v roce 1994 zlikvidovat. Pochopil jsem, že jsem naletěl, a chtěl si celou záležitost odsedět. Oznámil jsem tedy vše na policii ČR,“ uvedl ke kauze Smetana. Podle informací webu iDNES.cz jej Police České republiky v rámci kauzy LTO nestíhala ani nevyšetřovala.
Znovu se v médiích objevil o pět let později, kdy jako občanský kandidát oznámil kandidaturu na prezidenta ve volbách v roce 2018. „Je na čase konečně vystřízlivět a přiznat si, že láska a pravda nezvítězila,“ postavil už tehdy svou kampaň na kritice systému.
Ještě před volbami však kandidaturu vzdal. Jde podle něj o „frašku zájmových skupin“. „Bojovat se dá nejen z Hradu, proto hledám přesnou formu jak pokračovat,“ uvedl na svém webu, který je dnes dostupný jen přes webový archiv.
Tou formou byla právě KTV, ze které se díky Covidu-19 stalo alternativní médium, jenž bylo vidět na téměř všech protivládních demonstracích a protestních akcích proti koronavirovým opatřením.
Smetanu lze označit za aktivistu s nezpochybnitelnou protivládní agendou. Nejen, že se aktivně zapojoval do boje proti koronavirovým opatřením, ale též útočil na policisty, jejichž práci označoval za organizovaný zločin. V roce 2023 byl karavan KTV součástí "petičního stánku" za demisi vlády Petra Fialy před Úřadem vlády.
Tam se Smetana navíc dostal do problémů, když strhnul na zem svou kritičku Terezu Hofovou ze skupiny Illumicati, která se označuje za bojovnici proti dezinformátorům. Poté, co se se ženou dostal do sporu a natáčel ji mobilem v blízkosti obličeje, vyrazila mu jej a on ji svalil na zem a vzal do kravaty. Policie jeho konání vyhodnotila jako přestupek, který mu následně potvrdil úřad v přestupkovém řízení. „Já jsem myslel, že po předložení důkazů budu nevinný, protože mi to říká i dost lidí,“ prohlásil v reakci na výsledek Smetana.
Loni Smetana opět kandidoval na prezidenta, kandidaturu však znovu odvolal. V rozhovoru ke konci roku nakonec řekl, že žádné politické ambice nemá. „Lidé by chtěli, já nechci. Už jsem obětoval téhle zemi intenzivně hodně času. Manažeři na plný úvazek běžně vyhoří po třech letech a pak se shání noví a noví manažeři. Ať si někdo zkusí dělat KTV s takovým nasazením tři roky v kuse,“ říká.
Analýzu editovala Simona Janíková.
Ve spolupráci se Science+.
AKTUALIZACE: Text jsme na základě informací pana Ivana Smetany aktualizovali. Větu „dluhy splácí otec“ jsme pozměnili na „dluhy by měl splácet otec“, protože podle něj k platbě dosud nedošlo.